جرثقیل سقفی آرتیستون صنعت

انواع سیم بکسل و مشخصات فنی:

طناب فولادی یا سیم بُکسِل (به انگلیسی: Wire Rope) نوعی طناب است که از الیاف فولاد ساخته می‌شود و مجموعه‌ای از سیم، لایه سیم و مغزی است. الیاف فولادی به صورت مارپیچ به هم تابیده شده و یک طناب را تشکیل می‌دهند، تعدادی طناب نیز به‌طور مارپیچ به همراه یکدیگر به دور یک مغزی تابیده شده و تشکیل طناب قطورتری را می‌دهند که اصطلاحا در فارسی بازار و صنعت کشور ما به آن سیم بکسل می گویند.

تاریخچه سیم بکسل

سیم بکسل (طناب فولادی) در سال ۱۸۳۴ توسط یولیوس آلبرت در شهر کلاستال آلمان و برای استفاده در ماشین آلات معادن اختراع شد.

جرثقیل سقفی آرتیستون صنعت

انواع تاب سیم بکسل

سیم بکسل ها از نظر نوع تاب به دو نوع معمولی و لنگ به شرح ذیل تقسیم میشوند :

سیم بکسل هایی با تاب معمولی : هنگامیکه جهت تاب مفتولها در یک رشته مخالف جهت تاب رشته ها باشد , تاب معمولی است . این نوع سیم بکسل میل کمی به از هم باز شدن یا گره خوردن داشته و در برابر فشار , لهیدگی و تغییر شکل مقاومت بیشتری دارد . در عوض مقاومت آن در برابر سایش کم بوده و قابلیت انعطاف کمتر از سیم بکسل های با تاب لنگ دارد.
سیم بکسل های با تاب لنگ : که به نام John Lang انگلیسی ثبت شده است . جهت تاب مفتول در یک رشته با جهت تب رشته ها در سیم بکسل یکی میباشد . مقاومت سیم بکسل های با تاب لنگ در برابر سایش بیشتر از سیم بکسل های با تاب معمولی است . اما باید هنگام کار با آنها مراقب بود تا سیم بکسل گره نخورد و یا ازهم جدا نشود , چون این نوع سیم بکسل میل زیادی به از هم باز شدن دارد . از این سیم بکسل در مواردی استفاده میشود که هر دو سر سیم بکسل مهار شده باشد .
به طور کلی کار کردن با سیم بکسل های با تاب معمولی آسانتر است و کاربرد متداول تری دارد اما در مواردی مثل آسانسورهای باری و مسافری که مقاومت بیشتر در برابر سایش مورد نظر است , تاب لنگ ترجیح دارد.

جرثقیل سقفی آرتیستون صنعت

سیم بکسل از نظر جنس مفتول

به طور کلی سیم بکسل ها از یکی از سه نوع ماده اولیه زیر ساخته میشوند :

مفتول فولادی بدون روکش یا غیر گالوانیزه : این نوع مفتول معمولا برای سیم بکسل هایی مورد استفاده قرار میگیرد که عامل فرسایش در تعیین طول عمر مفید سیم بکسل نقش مهمتری داشته و سیم بکسل کمتر در معرض عوامل ایجاد کننده زنگ زدگی قرار دارد.
مفتول فولادی گالوانیزه : این نوع مفتول دارای روکش یکنواخت روی می باشد و در برابر زنگ زدگی بر اثر آب دریا , هوا , رطوبت و سایر عوامل مشابه مقاوم است .بنابراین سیم بکسل های فولادی گالوانیزه در صنایع کشتیرانی , شیلات , مرغداری ها و … مورد استفاده قرار میگیرد .
مفتول فولادی استنلس استیل : سیم بکسل هایی که از این نوع مفتول ساخته میشوند علاوه بر مقاومت بسیار بالا در برابر زنگ زدگی در مقابل حرارت نیز تا 1050 درجه سانتیگراد مقاوم بوده و در صنایع شیمیایی , غذایی , دارویی مورد استفاده قرار میگیرند و همچنین این سیم بکسل مقاومت بسیار بالایی در برابر اثرات مخرب آب دریا دارد.

جرثقیل سقفی آرتیستون صنعت

مغزی سیم بکسل

دو نوع مغزی برای سیم بکسل وجود دارد:

  • مغزی الیافی (FC) : از الیاف طبیعی یا الیاف مصنوعی استفاده میشود . اگرچه هنوز استفاده از کنف طبیعی در ساخت سیم بکسل متداول است , الیاف مصنوعی نظیر پلی پروپیلن به طور روزافزون به عنوان مغزی سیم بکسل مورد استفاده قرار میگیرد .
  • مغزی فولادی : مغزی فولادی ممکن است خود یک سیم بکسل مستقل باشد که در این صورت به آن مغزی فولادی مستقل (IWRC) میگویند . در مورد سیم بکسل های با قطر کمتر از 10 میلیمتر , مغزی فولادی معمولا یک رشته مفتول فولادی (WSC) خواهد بود
جرثقیل سقفی آرتیستون صنعت

سیم بکسل های راستگرد و چپگرد

اصطلاح راستگرد و چپگرد مربوط به تابیدن رشته ها در سیم بکسل میباشد . سیم بکسل های راستگرد متداولترین نوع سیم بکسل ها هستند . سیم بکسل های باتاب راست را به حرف Z و سیم بکسل های باتاب چپ را با حرف S نشان میدهند .

جرثقیل سقفی آرتیستون صنعت

مقایسه انواع بافت در سیم بکسل

سیم بکسل می‌تواند دارای چهار بافت کلی باشد:

  • بافت سیل (Seale):در بافت سیل درهر رشته سیم بکسل تعداد مفتولهای هر ردیف که دور مفتول مرکزی قرار میگیرد مساوی هم است , قطر مفتولهای بیرونی بیشتر از قطر مفتولهای ردیف درونی است ولی در هر ردیف قطر کلیه مفتولها یکسان میباشد . به علت ضخیم بودن مفتولهای بیرونی , این نوع سیم بکسل ها دارای مقاومت سایشی بالایی هستند .
  • بافت فیلر (Filler):در بافت فیلر قطر مفتولها در تمامی ردیفها مساوی است .در فضای خالی بین مفتولهای ردیف بیرونی و ردیف درونی مفتولهای نازکی قرار میگیرند که فیلر نامیده میشوند . سیم بکسل های فیلر دارای سطح فلزی بیشتری بوده و از قابلیت انعطاف و مقاومت سایشی بالاتری برخوردار میباشند .
  • بافت وارینگتون (Warrington): در بافت وارینگتون هر رشته سیم بکسل در ردیف بیرونی دارای مفتولهای ضخیم و نازک به صورت یک در میان میباشد . به علت ترکیب مفتولهای ضخیم و نازک در ردیف بیرونی , سیم بکسل های وارینگتون دارای انعطاف بیشتری نسبت به سیم بکسل های سیل هستند .
  • بافت استاندارد (Standard): در این نوع بافت , قطر کلیه مفتولهای تشکیل دهنده هر رشته یکسان است . سیم بکسل ها با بافت استاندارد به علت دارا بودن قابلیت انعطاف بالا دارای کاربردهای بسیار متنوعی در رشته های گوناگون صنعتی میباشند .
جرثقیل سقفی آرتیستون صنعت

دیگر اخبار و مقالات پیشنهادی ما برای شما:

جهت دریافت مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر انواع محصولات لطفا دریغ نکنید و با ما تماس بگیرد. کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به مشتریان گرامی می باشند.

keyboard_arrow_up