جرثقیل سقفی شرکت آرتیستون صنعت

5 مشکل رایج در مورد جرثقیل های سقفی و نحوه جلوگیری از آنها:

خرید جرثقیل سقفی می تواند یک سرمایه گذاری بزرگ باشد. درباره برخی از مشکلاتی که ممکن است در طول عمر جرثقیل های سقفی با آنها روبرو شوید و آنچه می توانید برای کاهش آنها انجام دهید، بیشتر بدانید.

دقیقاً مانند اتومبیل یا هر وسیله دیگر تجهیزات یا ماشین آلات و جرثقیل های سقفی شما برای طولانی تر شدن عمر و حفظ کارآمد آن به تعمیر منظم نیاز دارند. ما می دانیم که خرید جرثقیل سقفی می تواند یک سرمایه گذاری بزرگ و سرمایه گذاری باشد که می خواهید از آن محافظت کنید.
ما به عنوان شرکتی که به طور معمول خدمات تست و بازرسی و تعمیرات و نگهداری جرثقیل های سقفی و بالابرها را انجام می دهد، این لیست از پنج مشکل شایع در مورد جرثقیل های سقفی را برای شما قرار داده ایم تا شما درک بهتری از مشکلات که در طول عمر جرثقیل خود با آن برخورد میکنید داشته باشید و از همه مهمتر، کاری که می توانید برای جلوگیری یا کاهش آنها انجام دهید.

ما توصیه می کنیم که یک برنامه بازرسی منظم برای جرثقیل های سقفی خود تنظیم کنید. شما همچنین باید توصیه های سازنده را برای فواصل سرویس و نگهداری دنبال کنید و در هنگام طراحی جرثقیل چرخه وظیفه و عوامل محیطی را در نظر بگیرید تا به افزایش عمر جرثقیل و اجزای جرثقیل شما کمک کند.

در ادامه بخوانید تا در مورد پنج مشکل رایج در سیستم جرثقیل های سقفی بیشتر بدانید.

1. آسیب یا تخریب سیم بکسل

تابیدگی، خوردگی و سایش از جمله مشکلاتی است که می تواند بر روی سیم بکسل جرثقیل سقفی تأثیر بگذارد. بهترین راه برای جلوگیری از صدمه یا خرابی این است که بطور منظم سیم بکسل خود را بازرسی کنید.
صدمه یا تخریب در سیم بکسل یکی از رایج ترین مواردی است که شما ممکن است با سیستم جرثقیل سقفی تجربه کنید.
از جمله مشکلات سیم بکسل هر یک از موارد زیر وجود دارد:

 • سیم بکسل ازروی سیستم درام خارج شده است
 • کاهش قطر سیم بکسل – از بین رفتن هسته سیم بکسل، خوردگی داخلی یا خارجی، سایش سیم های بیرونی
 • سیم های بیرونی شکسته یا فرسوده
 • سیم های خورده یا شکسته در اتصالات انتهایی
 • لرزیدن شدید، خرد کردن، بریدن یا غیرقابل جابجایی

بسیاری از شرایط عملیاتی می تواند بر طول عمر سیم بکسل تأثیر بگذارد. خم شدن، فشارها، شرایط بارگذاری، سرعت استفاده از بار (بار شوک)، سایش، خوردگی، طراحی بالابر، مواد مورد استفاده، شرایط محیطی (گرما یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی)، روغن کاری و تاریخچه استفاده همه اینها عامل طول مدت سیم بکسل است.

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب دیدن یا خرابی سیم بکسل، بازرسی از آن قبل از هر تغییر است. در صورت مشاهده هرگونه خسارت، سیم بکسل باید به درستی از آن جدا شود تا از استفاده بیشتر جلوگیری شود.

همچنین مطمئن شوید که سیم بکسلی به درستی روغن کاری شده است. روغن کاری مناسب سیم بکسل دو مزیت اصلی دارد:

 • با حرکت سیمهای فردی بر روی یکدیگر، اصطکاک را کاهش می دهد.
 • محافظت در برابر خوردگی و روانکاری در هسته، سیمهای داخل و سطح خارج را فراهم می کند.

2. مسائل مربوط به جابجایی جرثقیل و تراز

تیرهای حمال و ریل های طولی جرثقیل سقفی شما باید توسط یک تولید کننده یا یک شرکت خدمات حرفه ای طراحی و نصب شود، قبل از نصب ریل جرثقیل مطمئن شوید که تیر حمال جرثقیل بصورت حرفه ای مورد بررسی قرار می گیرد.
جرثقیل های سقفی زمانی که در طول سالن حرکت می کنند اگر در قسمت هایی از تیر حما جرثقیل نا ترازی وجود داشته باشد می تواند استرس و خسارت قابل توجهی به کل سیستم سازه جرثقیل وارد کند.
و مشکل این است که با گذشت زمان نیروهایی که در طراحی و نصب جرثقیل سقفی در نظر گرفته نشده اند باعث ایجاد تنش در تیرهای حمال جرثقیل و همچنین فشار و استرس بیش از حد سازه جرثقیل می شود.

این نوع استرس ها می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • حوادث خطرناک
 • خراب شدن سیستم عملکرد کلی جرثقیل
 • خرابی تجهیزات و از دست دادن بهره وری
 • تحمیل تعمیرات گران قیمت و تعویض قطعات

جرثقیل هایی که به طور صحیح در طول ریل سالن حرکت نمی کند همچنین باعث سایش گسترده ای در چرخ ها، یاطاقان های چرخ، فلنج های چرخ ها و همچنین سایش زودرس لنت های ترمز الکترو موتورهای طولی و خرابی سایر تجهیزات می شود.

علائم مشخصی وجود دارد مبنی بر اینکه تیرحمال و ریل جرثقیل سقفی شما به درستی تراز نشده است و هنگامی که جرثقیل شما در حال بهره برداری است، از موارد زیر آگاه باشید:

مشکل صدای زیاد و ناهنجار در زمان بلند کردن و جا به جایی اجسام:

 • فلنج های چرخ شکسته یا ترک خورده
 • سایش غیر طبیعی بر روی چرخ ها ، یاطاقان چرخ و ریل
 • نیروی اضافی لازم برای جابجایی جرثقیل در مناطق خاصی از تیرحمال و ریل مورد نیاز است

مشکل رفتن لبه چرخ های طولی بر روی ریل و سقوط مجدد بر روی ریل:

بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات حرکت جرثقیل سقفی بر روی ریل طولی این است که جرثقیل سقفی خود را بطور منظم توسط یک ارائه دهنده خدمات معتبر شخص ثالث بازرسی کنید. ارائه دهنده خدمات جرثقیل سقفی می تواند ریل های جرثقیل وتیر های حمال جرثقیل سقفی شما را بررسی کند تا مشکلات را قبل از بروز مشکل بزرگتر شناسایی و تصحیح کند.

ارائه دهنده خدمات جرثقیل سقفی می تواند اطمینان حاصل کند که سیستم جرثقیل سقفی شما مطابق با تحمل های مجاز مشخص شده توسط انجمن تولید کنندگان جرثقیل آمریکا (CMAA) برای برای طراحی تیر حمال جرثقیل سقفی است.

مشخصات CMAA شماره 70 – 1.4.2: “ریل ها باید مستقیم ، موازی ، مسطح ، در یک ارتفاع و در مرکز به مرکز مشخص شده تیر حمال نصب شده باشند.”

تلرانس دهانه جرثقیل سقفی:

کمتر از 50 فوت: 3/16 پوند
51-100 پا: 1/4 ±
بزرگتر از 100 فوت: 3/8 ”
تحمل مستقیم : 3/8 ±
تحمل ارتفاع : 3/8 ”
تحمل ارتفاع ریلی به ریلی :
کمتر از 50 فوت: 3/16 پوند
50-100 پا: 1/4 ±
بزرگتر از 100 فوت: 3/8 ”

مشخصات CMAA شماره 70 – 1.4.5: ” سوء استفاده مجدد از راه آهن می تواند عامل مهمی در خرابی چرخ ، محور و تحمل باشد. توصیه می شود که جدایی ریلی افقی در اتصالات بیش از 1/16 نباشد ». تراز عمودی و افقی در اتصالات باید تا حد امکان حفظ شود. اتصالات ریلی در صورت لزوم باید از سطح زمین شفاف باشد تا بتواند انتقال صافی از هر بخش ریلی به قسمت بعدی داشته باشد. “

3. مشکل خوردگی چرخ های راهبر(کلگی)

اگر سیستم تیر حمال و ریل جرثقیل سقفی به طور صحیح هم تراز نشده باشد می تواند باعث سایش زودرس چرخ های راهبر جرثقیل سقفی و خرابی الکترو موتور و گیربکس حرکت طولی جرثقیل شود.
چرخ های راهبر از اجزای جرثقیل های سقفی هستند که می توانند به تعمیر مکرر، تعویض یا تنظیم نیاز داشته باشند. در طول عمر جرثقیل ، چرخ ها به دلیل استفاده عادی از جرثقیل به طور طبیعی کم می شوند و نیاز به تعویض دارند.

چرخ های جرثقیل سقفی را می توان از انواع مختلفی از جمله پلی اورتان ، آلیاژها ، فولاد کم کربن یا فولاد با کربن متوسط ​​تهیه کرد. هرچه کربن در فولاد بیشتر باشد چرخ سخت تر خواهد بود. روش هایی برای عملیات حرارتی نیز وجود دارد که می تواند برای افزایش سختی یک چرخ مورد استفاده قرارگیرد، این باعث افزایش عمر سرویس و ظرفیت بار چرخ ها می شود.

اگر چرخ ها، یاطاقان ها، یا فلنج های چرخ شروع به سایش یا خراب شدن زودرس کنند، می تواند نشانه این باشد که چرخ های جرثقیل در حال چرخش درجا است و به درستی سیستم حرکت طولی عمل نمی کند.

اگر تمایل به سرعت بالا در حرکت طولی جرثقیل سقفی دارید و ریل از قبل در سال موجود بوده است باید ریل ها و تیر حمال ها و نحوه نصب انها توسط کارشناس بازرسی جرثقیل مورد بررسی قرار بگیرد. زیرا ممکن است ریل ناصحیح نصب شده باشد و یا ریل ها از تحمل سرعت بالای حرکت طولی جرثقیل سقفی را نداشته باشند و احتمال خطر خارج شدن چرخ ها ی راهبر از ریل وجود دارد.

برای جلوگیری از سایش زودرس چرخ های راهبر جرثقیل سقفی، سیستم ریل طولی جرثقیل سقفی شما باید توسط یک تولید کننده معتبر جرثقیل سقفی طراحی و آزمایش و به طور مرتب بررسی شود. هرگونه علائم سایش زودرس احتمال بروز مشکل بزرگتری را نشان می دهد که باید قبل از ایجاد حادثه و خرابی مشکل برطرف و اصلاح شود. اطمینان حاصل کنید که جنس چرخ ها مخصوصاً برای ریل نصب شده انتخاب شده است. سختی چرخ ها باید با سختی ریل مطابقت داشته باشد.

4. مشکلات مربوط به سیستم تابلو برق جرثقیل سقفی

تعدادی از مسائل مختلف مربوط به تابلو برق سیستم الکتریکی جرثقیل سقفی وجود دارد که ممکن است نیاز به سرویس یا نگهداری در آینده داشته باشد.

مشکلات مربوط به قطع اتصال ریل با بار شین برق اصلی

یکی از ناامید کننده ترین مشکلاتی که یک اپراتور جرثقیل می تواند آن را تجربه کند، هنگام وقفه در اتصال برق بین میله های هادی و جاروبک(کلکتور) است. این قطع ارتباطات می تواند باعث ایجاد مشکلات کنترل متناوب با سیستم جرثقیل سقفی شود.

بر روی جاروبک (کلکتور)، یک برس ساخته شده از گرافیت کربن می تواند از بین برود، که می تواند باعث گرافیت کربن شود. از آنجا که گرد و غبار گرافیت کربن یک ماده رسانا است، این ساخت و ساز می تواند باعث ایجاد اتصال کوتاه شود.

در سیستم های جرثقیل های سقفی قدیمی، ریل های مسی روی میله های هادی نیز به دلیل محیط کار و یا به دلیل طولانی بودن زمان استفاده از جرثقیل، می توانند دچار فرسایش یا اکسیده شدن شوند. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق، میله های هادی و کلکتورها باید به طور مرتب مورد بازرسی و تمیزکاری قرار گیرند تا از تماس بین جمع کننده و میله هادی اطمینان حاصل شود.

مشکلی دیگر که می تواند باعث قطع شدن تماس شود در صورت وجود مشکلات هماهنگی با خود میله های هادی، باعث می شود کفش های جمع کننده از مسیر خارج شوند و تماس را از دست دهند.

مشکل عملکرد کلید فرمان کابلی یا ریموت کنترل از راه دور 

اگرچه خیلی رایج نیست، اما محیط هایی وجود دارند که امواج رادیویی خود را ایجاد می کنند که ممکن است در عملکرد جرثقیل سقفی اختلال ایجاد کند. یک مثال ممکن است تاسیساتی باشد که روشهای جوشکاری القایی را انجام می دهد. امواج رادیویی ایجاد شده در طی این فرایندها ممکن است ارتباط بین فرستنده و گیرنده رادیو را مختل کنند.

در سیستم کلید فرمان کابلی و ریموت کنترل های رادیویی، دکمه های فشار یا اهرم ممکن است به مرور زمان چسبیده یا بی پاسخگو شوند. برای اصلاح هرگونه مشکل با عملکرد دکمه ها، ممکن است این کنترل جایگزین یا تعمیر شود.

همچنین ممکن است دریابید که کنترل های آویز می توانند جدا شده یا از بالابر جدا شوند. دلیل این امر می تواند به این دلیل باشد که اپراتور کلید فرمان آویز را برای مانور و یا قرار دادن جرثقیل می کشد، خصوصاً روی جرثقیل های سقفی خطوط تولید. اگر کنترل های شما پاسخگو نبود، ممکن است لازم باشد بررسی کنید که کلید فرمان آویز از بالابر جدا شده است یا اینکه سیستم در صورت شل شدن سیم ها سرویس دهی و مجدداً سیم کشی شود.

فیوزهای سوخته شده

اگر فهمید که جرثقیل سقفی شما در حال فوز شدن است، این نشانگر این است که در سیستم الکتریکی جرثقیل مدار معیوب دارید. فوراً با ارائه دهنده خدمات جرثقیل سقفی تماس بگیرید تا سیستم برق جرثقیل را بررسی کرده و عیب را شناسایی کنید.

5.ترک، خمیدگی و آسیب های قلاب جرثقیل

بازرسی منظم قلاب ها و سایر قطعات سخت افزاری جرثقیل باید در ابتدای هر شیفت انجام شود تا ناهنجاری ها یا آسیب ها بررسی شود.
قلاب جرثقیل به گونه ای طراحی شده است که بار را در جهت خاص و دقیق نگه دارد. هنگامی که وزن به قول قلاب پشتیبانی نمی شود، تمامیت داخلی قلاب را به خطر می اندازد و می تواند احتمال خم شدن، کشش یا ترک خوردگی آن را افزایش دهد. اگر دراز کشیدن از باز شدن گلو باشد، می تواند از قلاب نیز خارج شود.

در حالی که هیچ دستورالعمل مشخصی در مورد استفاده از قلاب وجود ندارد، ما به کارمندان و بازرسان خود آموزش می دهیم که اگر قلاب طراحی شده است تا لچ داشته باشد، باید این لچ را نصب کرده باشد تا بتواند با اطمینان و ایمن بار را به حرکت درآورد. ما توصیه می کنیم کاربر نهایی با توجه به ایمنی کارکنان خود، فعالیتهای کاری را ارزیابی کند. اگر این فعالیت استفاده از چفت را غیر عملی، غیر ضروری یا خطرناک تر جلوه دهد، ممکن است کاربر نهایی بتواند لچ را از بین ببرد. همچنین توصیه می شود هرگونه فعالیت بالابری در مورد استفاده از قفل قلاب به طور مستقل در نظر گرفته شود.

از جرثقیل سقفی خود در برابرخرابی و هزینه های زیاد تعمیرات و تعویض قطعات کمک کنید!

اگر جرثقیل خود را با بلند کردن بارها یا استفاده از آن در مواردی که برای آن طراحی نشده و یا برای آن امتیاز داده شده است، فشار می دهید، درنهایت هزینه های بیشتری را در دراز مدت در تعمیرات و به روزرسانی ها به دست می آورید.
برای کمک به طولانی شدن عمر سیستم جرثقیل سقفی، مواردی وجود دارد که باید قبل از خرید جرثقیل سقفی، آنها را مورد توجه قرار دهید:

اطمینان حاصل کنید که جرثقیل شما برای چرخه وظیفه واقعی و میزان استفاده مورد نیاز رتبه بندی شده است.
با خود و تولید کننده ای که در حال طراحی و ساخت جرثقیل سقفی شما است صادق باشید. سعی نکنید جرثقیل را طراحی کنید که جرثقیل واقعی و مورد نیاز چرخه وظیفه تجارت شما را برآورده نکند.

هر یک از اجزای موجود در جرثقیل سقفی برای یک ظرفیت بار خاص دارای تولید می شود. اگر جرثقیل شما ساخته نشده است تا نیازهای بالابری واقعی شما را برطرف کند، می تواند منجر به فرسودگی یا خرابی شود. اگر جرثقیل را با بلند کردن بارها یا استفاده از آن در مواردی که برای آن طراحی نشده و فقط به خاطر این که می خواستید چند تومان صرفه جویی کنید، اشتباه می کنید، زیرا در نهایت هزینه های بیشتری را در دراز مدت برای تعمیرات صرف خواهید کرد. و هزینه های مرتبط با به بهینه سازی و نوسازی قطعات جرثقیل نیز در آینده را باید پرداخت نماید.

هنگام طراحی و ساخت جرثقیل، محیط عملیاتی خود را در نظر بگیرید.
محیطی که جرثقیل در آن استفاده می شود می تواند نقش اساسی در عمر جرثقیل سقفی شما و اجزای جرثقیل سقفی داشته باشد. عوامل محیطی مانند گرمای زیاد، وجود مواد شیمیایی یا دود، بخار، گرد و غبار یا رطوبت اضافی می تواند برای محافظت و تقویت عمر عملیاتی جرثقیل به پوشش های فلزی خاصی احتیاج داشته باشد.

اگر در طی مراحل طراحی و نقل قول از این عوامل درنظر گرفته نشود، می توان اجزای جرثقیل سقفی را تحت تأثیر خوردگی، اکسیداسیون قرار داد و قطعات می توانند با خاک و زباله چسبیده شوند.

جرثقیل خود را مرتباً بازرسی کنید.
بازرسی منظم یکی از بهترین اشکال نگهداری پیشگیرانه است. برنامه ریزی برای تعمیر و نگهداری منظم، مشکلات را زودتر شناسایی می کند و به شما امکان می دهد تا قطعات فرسوده را قبل از ایجاد اختلال اساسی در تولید یا خرابی تجهیزات جایگزین یا تعمیر کنید.

نه تنها بازرسی های منظم جرثقیل سقفی، شما را مطابق با استاندارد هایی مانند OSHA ، ASME و CMAA نگه می دارد بلکه به شما کمک می کند تا جرثقیل و تجهیزات جابجایی در بالاترین راندمان کار کنند، به ایمنی کارمندان خود کمک می کنید، به کاهش هزینه ها و افزایش طول عمر تجهیزات و قطعات جرثقیل نیز کمک می کنید.

توصیه های تولید کننده را برای سرویس و نگهداری منظم دنبال کنید.
شما باید از سازنده جرثقیل خود کتابچه راهنمای کاربر یا راهنمای نگهداری جرثقیل خود را دریافت کنید. توصیه های خدمات سازنده بر اساس چرخه وظیفه و ظرفیت جرثقیل خاص شما ارائه می شود، بنابراین توصیه های تولید کننده را برای نگهداری جرثقیل و بالابر و همچنین فواصل روغنکاری و بازرسی دنبال کنید.

نصب جرثقیل سقفی در محل کار شما یک سرمایه گذاری بزرگ پولی است. با این حال، این یک سرمایه گذاری در ایمنی کارکنان شما و همچنین سرمایه گذاری در بهبود کارآیی فرآیندهای تولید و گردش کار شما است.

امیدوارم که شما درک بهتری از انواع مشکلات یا مشکلاتی که ممکن است با سیستم جرثقیل سقفی روبرو شوید و چه کارهایی برای کاهش آنها دارید داشته باشید.

ما از این فرصت برای رفع نیازهای شما برای رسیدگی به جرثقیل سقفی استقبال می کنیم. اگر می خواهید برای پروژه بعدی خود یک مشاوره برنامه ریزی کنید، یا به دنبال ارائه دهنده بازرسی شخص ثالث هستید تا شما را مطابق با الزامات صنعت جرثقیل حفظ کند، امروز با ما تماس بگیرید تا با یک متخصص جرثقیل سقفی صحبت کنید.

سیم بکسل

دیگر اخبار و مقالات پیشنهادی ما برای شما:

جهت دریافت مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر انواع محصولات لطفا دریغ نکنید و با ما تماس بگیرد. کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به مشتریان گرامی می باشند.

keyboard_arrow_up