لیفتراک در مقابل جرثقیل های سقفی: کدام یک برای کسب و کار شما بهتراست؟

در حالی که  لیفتراک و جرثقیل سقفی هر دو در کارخانجات استفاده می شود،  مزایا و معایب مشخصی برای هر دو وجود دارد.

جرثقیل های سقفی

آیا توجه کرده اید که در زمان جا به جایی اجسام در سالن ها بیشتر حوادث در محل کار شما اغلب به علت استفاده از لیفتراک است؟ این می تواند شامل آسیب به سازه های مجاور، خود لیفتراک یا حتی پرسنل باشد.

یا شاید شما می خواهید تولید محصولات  خود را گسترش دهید، و از خود می پرسید آیا افزودن جرثقیل سقفی می تواند روند تولید شما را بهبود بخشد؟

در مورد جابجایی بار ، دو گزینه استاندارد برای بلند کردن و جابجایی بار وجود دارد جرثقیل های سقفی و لیفتراک. در حالی که این دو روش می تواند جابجایی بار شما را انجام دهد ، اما تفاوت های مشخصی بین این دو وجود دارد خصوصاً  در مورد ایمنی  و کارایی.

هدف ما از این مقاله کمک به شما در ایجاد درک پایه ای از لیفتراک ها و جرثقیل های سقفی و تفاوت آنها با یکدیگر است. در این مقاله ، اطلاعات بیشتری در مورد:

لیفتراک چیست و چه کاربردی دارد؟

مزایا و معایب لیفتراک

جرثقیل سقفی چیست و چه کاربردی دارد

مزایا و معایب جرثقیل های سقفی

لیفتراک چیست؟

لیفتراک وسیله ای برای تجهیزات حمل و نقل مواد است که توسط یک اپراتور از سطح زمین کنترل می شود. متشکل از یک کالسکه کامیون است که در آن اپراتور می نشیند همراه با دو چنگال دراز که برای کشیدن زیر پالت و بلند کردن آن استفاده شده است.

یک لیفتراک دکل مستقیم استاندارد از چنگال های کشیده برای بلند کردن و گذاشتن بارهای پالت شده در سراسر سالن استفاده می کند. در لیفتراک های کششی ، چنگال ها نیز بلند می شوند تا بار را به سمت داخل و خارج بردارند.

لیفتراک معمولاً در محیط های انبار و تولید وجود دارد که می توان از آنها برای بلند کردن و چیدن پالت ها در قفسه ها استفاده کرد. همچنین معمولاً برای موارد زیر استفاده می شود:

بارگیری کامیون های تحویل

حمل و نقل محصول از داخل به خارج و بالعکس

بلند کردن اجسام سنگین و سایر مواد در کارخانه های تولید فولاد و غیره

 

مزایای لیفتراک

اندازه / تحرک

لیفتراک در مقایسه با جرثقیل سقفی  بسیار کوچکتر است. علاوه بر این ، از آنجا که لیفتراک ها بیشتر از اینکه ثابت باشند متحرک هستند ، بسیار قابل تحمل تر از جرثقیل های سقفی هستند. لیفتراک ها می توانند بین راهروهای باریک رانده شوند، با تغییرات ارتفاع سازگار شوند و مواد را بین ساختمان ها حمل کنند.

قیمت اولیه پایین تر

قیمت اولیه خرید لیفتراک در مقایسه با اکثر گزینه های جرثقیل سقفی به طور قابل توجهی کمتر است. از آنجا که لیفتراک ها بیشتر از جرثقیل سقفی مستعد آسیب دیدگی هستند و اغلب نیاز به نگهداری دارند بسیار ممکن است که هزینه بلند مدت لیفتراک بیشتر از هزینه اولیه  جرثقیل سقفی باشد.

 

معایب لیفتراک

طول عمر کمتر

طول عمر لیفتراک در مقایسه با جرثقیل های سقفی که می توانند بیش از 65 سال در کار باقی بمانند، فقط حدود 10 الی 15 سال است. از آنجا که طول عمر لیفتراک به طور قابل توجهی کوتاه تر است ، معمولاً درخواست برای اجاره لیفتراک بر خلاف خرید کامل آنها بیشتر است.

در استفاده از لیفتراک ظرفیت بلند کردم اجسام با ارتفاع کاهش می یابد

بالابری لیفتراک در برابر جرثقیل های سقفی:

چنگالهای موجود در یک لیفتراک معمولی به سمت بالا و در هر مکانی از 3 الی 5 متر گسترش می یابد. همانطور که چنگالها به سمت بالا یا به سمت خارج در مواردی که از لیفتراک کششی استفاده می کنید ظرفیت کاهش می یابد. هرچه بالابر بار را بالاتر ببرد از وزن کمتری میتوانید استفاده کنید و اطمینان کمتری در بالا بردن اجسام وجود دارد.

بعلاوه ، هر چقدر نیاز به بالابردن وسایل در کارگاه یا انبار خود داشته باشید ، به لیفتراک بزرگتر و گرانتر نیاز دارید تا بتواند وزن بار را تحمل کند.

مستعد خسارت

از آنجا که لیفتراک ها ماشین های متحرک هستند در مقایسه با جرثقیل های سقفی که روی ریل ثابت هستند آسیب دیدگی آنها از رانندگی در اطراف اجناس و برخورد به محصولات، دیوارها، درهای سوله یا سایر موارد بسیار بیشتر است .

غیر معمول نیست که اپراتورهای لیفتراک به اشتباه به لیفتراک و ماشین آلات اطراف آن و یا پرسنل آسیب می رسانند، به خصوص در محیط های انبار که جابجایی کارمندان زیاد است و کارهایی با سرعت بالا انجام می شود.

آسیب های مکرر به لیفتراک و  سیستم های قفسه بندی می تواند، هزینه ماهانه قابل توجهی را در تعمیرات به همراه داشته باشد.

نیروی کار بیشتری مورد نیاز است

استفاده از لیفتراک معمولاً به دو نفر نیاز دارد. یکی از کارگران مجبور است رانندگی کند در حالی که کارگر دیگر به بستن و باز کردن بار به اپراتور کمک می کند. در برخی موارد، عملکرد لیفتراک به سه کارمند نیاز دارد.

این کار نه تنها به زمان و نیروی بیشتری نیاز دارد،  بلکه در صورت نیاز به یک نفر اضافی برای کار با لیفتراک ، باید یک کارگر را از جای دیگری بیاورید و در نتیجه در جایی دیگر باعث خرابی می شود.

جرثقیل سقفی چیست؟

یک باکس فلزی به شکل تیر افقی به نام پل جرثقیل در یک مسیر ریل مشابه راه آهن با استفاده از راهبرهای دو سر پل که با الکتروموتور و گیربکس چرخ های راهبر را بر روی ریل جرثقیل حرکت میدهند و مجموعه جرثقیل سقفی در طول سالن حرکت می کند. و یک بالابر که به پل جرثقیل متصل است با استفاده از قلاب اجسام را به بالا و پایین میبرد و یک کالسکه بالابر جرثقیل را در طول پل حرکت می دهد و در نتیجه یک ابعاد مستطیل را در تمام سالن پوشش می دهد.

. این نوع جرثقیل ها برای افزایش ایمنی و کارایی در یک انبار یا کارگاه مورد استفاده قرار می گیرند و دارای ظرفیت بار متغیر از 250 کیلو الی 400 تن هستند.

جرثقیل های سقفی معمولاً سازه های دائمی در کارخانجات هستند که برای استفاده دائم در فرآیند تولید محصول نصب می شوند  .

مزایای جرثقیل های سقفی:

طول عمر بیشتر

غیرمعمول نیست که یک جرثقیل سقفی بیش از 65 سال  کار کند. دلیل این امر این است که جرثقیل های سقفی به طور سفارشی برای مصرف کنندگان در و با توجه نوع کارکرد کارخانجات ساخته شده اند و کمتر در معرض آسیب هستند.

کمترین حوادث

جرثقیل های سقفی بخشی ثابت از ساختار ساختمان باقی مانده و به سادگی بر روی هر سازه نصب می شود، در نتیجه احتمال وقوع آن در حوادث بسیار کمتر است.

صرفه جویی در فضا

یک لیفتراک استاندارد نیاز به راهروهای 4 متری دارد تا بتواند از طریق ردیف های ذخیره سازی حرکت کند و بارها را از قفسه خارج کند، در حالی که جرثقیل های سقفی می توانند مستقیماً از طریق محتویات یک مرکز مانور دهند. اینکه آیا این راهروها مورد نیاز خواهند بود یا خیر ، نکته ای است که باید در هنگام طراحی سیستم جا نمایی انبار و تجهیزات مورد توجه قرار گیرد  .

ظرفیت بالابری بیشتر

ظرفیت بالابر جرثقیل های سقفی بسیار بالاتر است. ظرفیت جرثقیل سقفی می تواند بیش از 400 تن باشد در حالی که بزرگترین لیفتراک حداکثر حدود 10 تن خواهد بود.

برخلاف لیفتراک ، جرثقیل سقفی بدون توجه به بالا یا پایین بردن بار ، همان ظرفیت را حفظ می کند.

سفارشی سازی

در بیشتر موارد جرثقیل سقفی به طور خاص برای انواع کارخانجات و به سفارش مشتری ساخته می شود. بدین معنی که بسیاری از اجزای سازنده و عملکرد جرثقیل بصورت سفارشی برای مقاومت در برابر شرایط محیطی و ساعت کارکرد طراحی شده است. این اجزای تخصصی از ماندگاری بیشتر، خرابی کمتری پشتیبانی می کنند و به ادامه تولید کمک می کنند.

بخش عمده ای از طراحی سفارشی جرثقیل سقفی انتخاب نوع کلاس کاری مطابق استاندارد FEM می باشد.

استاندارد کلاس کاری جرثقیل سقفی به شما امکان انتخاب درست و دقیق تجهیزات به کار رفته در جرثقیل سقفی را می دهد و به شما اطمینان می دهد که اجزای استفاده شده در ساخت جرثقیل سقفی مقاومت کافی در برابر نیاز های شما برخودرار باشد.

معایب جرثقیل های سقفی

بالا بودن قیمت اولیه

قیمت اولیه بالا، اغلب می تواند بزرگترین تردید در تصمیم مشتری برای خرید جرثقیل سقفی در مقایسه با لیفتراک  باشد.

با این حال، استفاده از جرثقیل سقفی به جای لیفتراک در کارخانه شما معمولاً منجر به صرفه جویی در طولانی مدت مربوط به نگهداری ، ایمنی و تعمیرات می شود.

بزرگ و نیمه دائمی

جرثقیل های سقفی به طور معمول بزرگتر از لیفتراک هستند. اگر در ابتدا جرثقیل سقفی در کارخانه تعبیه شده باشد ، آنها به طور معمول توسط زیرساخت های ساختمان پشتیبانی می شوند. با این حال، اگر جرثقیل مستقل باشد، باید ستون های پشتیبانی در کل مرکز قرار بگیرند که می تواند فضای قابل توجهی را اشغال کند.

از آنجایی که جرثقیل ها به طور معمول در ساختار سوله تعبیه می شوند خواه بخشی از طرح اولیه باشد یا مقاوم سازی این ساختار تقریباً دائمی ساختمان است. به دلیل بزرگ بودن جرثقیل های سقفی و نحوه تعبیه آنها در سازه ساختمان ، انتقال جرثقیل از یک تأسیسات به مکان دیگر بسیار دشوار و گاهی غیرممکن است. در برخی موارد، جرثقیل سقفی حتی بخشی از قرارداد اجاره ساختمان است.

ایجاد محدودیت در ارتفاع ذخیره سازی در انبار

ارتفاع قفسه انبار یا سایر سازه های موجود در محل کار جرثقیل باید کمتر از سایر قسمت های سالن باشد ، زیرا جرثقیل باید بتواند بر روی هر چیز موجود در سالن مانور دهد. این منجر به کمی ذخیره سازی ظرفیت در سالن انبار شما می شود.

در موارد نادرتر ، می توان یک جرثقیل سقفی را در سیستم قفسه بندی قرار داد. با این حال معمولتر است که جرثقیل کاملاً مجزا باشد.

دلایل ارتقا از لیفتراک به جرثقیل سقفی

رایج ترین دلیل تغییر از لیفتراک به جرثقیل سقفی،تصادف، از دست رفتن یا آسیب دیدگی است. همانطور که در بالا ذکر شد، جرثقیل های سقفی ایمن تر از لیفتراک هستند و کمتر تصادف می کنند.

مهم است که یک محیط امن برای کارگران خود ایجاد کنید. همچنین توجه به این نکته مهم است که ادعای جبران خسارت یک کارگر می تواند به طور کامل از هزینه خرید جرثقیل بیشتر باشد  و این یک سرمایه گذاری ارزشمند است.

یک فرآیند یا تولید تغییر کرده است

در روند ساخت یا تولید شما چیزی تغییر کرده است. این تغییر می تواند به موارد مختلفی مربوط شود ، از جمله:

بلند کردن نوع جدیدی از مواد

بلند کردن نوع سنگین تر از مواد

حرکت بالابری به صورت مکرر

هر یک از این تغییرات می تواند باعث ایجاد ساییدگی بیشتر در لیفتراک ها شود. اگر خواسته های فرآیند جدید از توانایی هایی که در ابتدا برای آنها در نظر گرفته شده بود، استفاده بالابری مکرر یا سنگین تر می تواند تجهیزات شما را تحت فشار قرار دهد.

با گذشت زمان، این می تواند منجر به سایش زودرس یا حتی خرابی تجهیزات لیفتراک شود. هزینه های مربوط به تماس های خدماتی برای تعمیر یا تعویض قطعات می تواند جمع شود و سرانجام از هزینه تجهیزات جدید یا سرمایه گذاری اولیه در سیستم جرثقیل بیشتر شود.

سفارشی سازی

جرثقیل های سقفی را می توان کاملا متناسب با هر امکاناتی سفارشی کرد و برخلاف لیفتراک، برای کاربردهای خاص در دست طراحی شده است. این امر منجر به گردش کار کارآمدتر و تجهیزات بیشتر برای ماندگاری مواد می شود.

پس انداز بلند مدت

طول عمر جرثقیل های سقفی بیشتر از لیفتراک ها است و در برخی موارد، یک جرثقیل سقفی می تواند جایگزین چندین لیفتراک شود.

لیفتراک همچنین با تعمیرات مکرر، تعمیر و نگهداری و آسیب دیدن سایر اشیا موجود در کارخانه همراه است. در مقایسه با جرثقیل های سقفی ، لیفتراک ها هزینه های اضافی مرتبط با:

راهروهای ساختمانی

نصب ضربه گیر برای محافظت از سیستم های رکینگ در برابر آسیب لیفتراک

حوادث مربوط به ایمنی

بنابراین، اگرچه یک جرثقیل سقفی ممکن است یک سرمایه گذاری بزرگتر باشد، اما اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند در طولانی مدت پس انداز یک کسب و کار را انجام دهد.

تنظیم امکانات

بسته به نوع فرآیند کارخانه شما، استفاده از جرثقیل سقفی به جای استفاده از لیفتراک، منطقی تر خواهد بود. به عنوان مثال، در کارخانجاتی که بارهای بیش از 200 تن به طور مرتب باید برداشته شود، جرثقیل سقفی لازم است.

با این حال، در مواردی که تجهیزات جابجایی مواد در حال نصب مجدد در تاسیسات هستند، ممکن است خرید لیفتراک آسانتر و سریعتر باشد و بلافاصله استفاده از آن را شروع کنید. همه اینها به نیازهای فوری کارخانه شما بستگی دارد.

البته شرایط بسیاری نیز وجود دارد که هر دو جرثقیل سقفی و لیفتراک با موفقیت در کنار هم استفاده می شوند. برای اینکه هر کارمند فروش پیشنهادی را برای تسهیلات شما تعیین کند، مهم است که آنها روند کار و فرآیند تسهیلات شما را کاملاً درک کنند.

لیفتراک ها قیمت اولیه کمتری دارند و اندازه و تحرک آنها باعث می شود تا بتوانند به سرعت در سراسر یک مرکز و بین امکانات مانور دهند. آنها همچنین طول عمر کوتاه دارند، به نیروی کار بیشتری احتیاج دارند، در معرض آسیب هستند و با افزایش ارتفاع بالابر از ظرفیت آنها کاسته می شود.

طول عمر جرثقیل های سقفی بسیار بیشتر است، در به حداقل رساندن حوادث موثر است، فضای راهرو را ذخیره می کند و ظرفیت بالقوه بسیار بالاتری دارد. از جهات دیگر، قیمت اولیه آنها بسیار بالاتر است، بسیار بزرگ و نیمه دائمی هستند و باید بتوانند بر روی هر چیزی که در سالن محل کار جرثقیل وجود دارد، مانور دهند.

یک مقاله کوتاه نمی تواند تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در لیفتراک یا جرثقیل سقفی را کاملاً توضیح دهد. با این حال،  امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا درک درستی از لیفتراک و جرثقیل  سقفی و تفاوت بین این دو داشته باشید.

برخی از متداول ترین دلایل توصیه متخصصان جرثقیل ما از سوئیچ لیفتراک به جرثقیل سقفی عبارتند از:

جلوگیری از حوادث

تغییر در سرعت فرآیند تولید

سفارشی سازی

پس انداز طولانی مدت

اگر می خواهید بهترین گزینه برای کارخانه خود را انتخاب کنید یا می خواهید یک جلسه مشاوره تعیین کنید،  با ما تماس بگیرید تا با یک متخصص صحبت کنید.

blank

دیگر اخبار و مقالات پیشنهادی ما برای شما:

جهت دریافت مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر انواع محصولات لطفا دریغ نکنید و با ما تماس بگیرد. کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به مشتریان گرامی می باشند.

keyboard_arrow_up